Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ross Island – základna britské trestanecké kolonie

Součástí souostroví Andamany, které je svazovým teritoriem Indie, je i ostrůvek Ross Island rozkládající se ve vodách Andamanského moře, asi 2 km východně od hlavního města Port Blair situovaného na ostrově South Andaman. Ostrůvek má spoustu turistických lákadel, jako například v džungli ukryté zříceniny starých britských budov.

Ross Island sloužil v letech 1858 až 1941 jako správní středisko většiny ostrovů Andaman. V současnosti je možné se na něj pohodlně dostat lodí ze stotisícového Port Blairu, který je ideální základnou pro výlety po celém souostroví. Plavba trvá jen pár minut a za tu chvíli se ocitnete na místě doslova dýchajícím historií.

Dějiny ostrova Ross Island sahají daleko do minulosti. Původními obyvateli byli příslušníci domorodého kmene Velkých Andamánců, jejichž původ je pro antropology stále záhadou. Tento kmen však v průběhu dvacetileté britské okupace téměř vymřel na různé choroby, které sem Evropané zavlekli. Nejčastější příčinou úmrtí byly spalničky a pak také syfilis. Počet členů tohoto kmene klesl z původních 5000 na pouhých 28.


Foto: Ross Island

Ross Island byl v minulosti také základnou britských správců trestanecké kolonie v Port Blairu. Byly na něm vystavěny plavecké bazény i bungalovy. Během druhé světové války zde roku 1941 Japonci založili tábor pro válečné zajatce a vybudovali četná vojenská zařízení. Fragmenty mnoha budov je možné si na ostrově prohlédnout ještě dnes, jsou považovány za velkou turistickou atrakci. 

Poté, co Japonci ostrov opustili, zůstalo vše ponecháno napospas svému osudu. Opuštěny zůstaly také památky připomínající koloniální minulost Ross Islandu, jako je například dům hlavního komisaře nebo anglikánský kostel. Všechny stavby dnes zarůstají bujnou vegetací. Území je v současnosti pravidelně kontrolováno indickým námořnictvem. Na ostrově najdete dokonce jeho muzeum s názvem Smritika, které přibližuje návštěvníkům osudy zdejších politických vězňů. 

Ross Island, Indie
Foto: Ross Island

Ross Island je v současné době zahraničním turistům přístupný pouze na základě speciálního povolení. Na ostrově je však zakázáno nocovat. Zmiňované povolení je potřeba si opatřit pokud cestujete na jakýkoliv ostrov Andamanského souostroví. Sousední Nikobary nejsou oproti Andamanům přístupné vůbec, aby se zachovala jejich jedinečná biodiverzita a ochránilo se celkem šest kmenových skupin, které na ostrovech žijí v úplné izolaci od okolního světa, tedy jako divoši. Také do některých míst Andaman je ze stejných důvodů turistům zapovězen vstup. 

- jap -

Další články z Indie: 
Váránasí - svaté město a krematorium hinduistů
Lepakshi (Lépakší) – vyhledávané poutní místo
Tygří rezervace Mélghát
Kalkata - Chowringhee (Čauringí)
Bombaj - Marine Drive
 

 

Článek byl zobrazen 3 535 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená v Indii

Poznejte zemi rozdílných kultur a mystiky. Na poznávacích zájezdy s místními  českými průvodci procestujete to známé - Taj Mahal, Váranásí, Jaipur, Goa, ale i to neznámé.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko