Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tygří rezervace Mélghát

V oblasti jihozápadní Indie se ve státě Maháráštra rozkládá rozsáhlá tygří rezervace Mélghát – Melghat Tiger Reserve. Zaujímá oblast v pahorkatině Gavilgahr v jižní části pohoří Satpura. Prostředí je charakterizováno krásnými hustými listnatými lesy, které se staly domovem pro necelou čtyřicítku plachých bengálských tygrů.

Mélghát je první z celkem devíti tygřích rezervací, které byly vyhlášeny na území Indie v letech 1973 až 1974 během rozsáhlého „Projektu tygr“. Rezervace spadá pod Národní park Gugamal, který byl založen roku 1987. Mélghát leží v okrese Amrávatí a ze stejnojmenného města se sem pořádají organizované zájezdy autobusy nebo džípy. Město Amrávatí je situováno asi 100 kilometrů jihovýchodním směrem od vstupu do této rezervace.  Povolení pro vstup do rezervace je nutné si obstarat u Field Director, nebo u indické cestovní kanceláře Maharashtra Tourism, která zájezdy do těchto končin pořádá.

tygří rezervace Mélgáth
Foto: Tygří rezervace Mélghát

Zdejší lesy jsou tvořeny především týkovými stromy a bambusy. Přestože patří mezi nejkrásnější v celé Indii, jsou ohrožovány a poškozovány nekontrolovanou komerční těžbou dřeva. Velkou část těchto lesů však naštěstí zaujímá rezervace Mélghát, která tak chrání nejen živočichy, ale také stromy. Nejvýše položená místa na tomto území dosahují výšky 1178 metrů nad mořem. 

V tygří rezervaci Mélghát se vyskytuje mnoho různých druhů volně žijících živočichů, kromě 37 tygrů také asi 80 levhartů, antilopy čtyřrohé, dhoulové, hyeny, kočky bažinné a koruny stromů obývají rozmanité druhy ptactva. Rezervace je rovněž útočištěm pro nejpočetnější indickou populaci gaura – nejmohutnějšího ze všech žijících turů. Dnes patří k ohroženým a místy již vyhubeným zvířatům.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu tygří rezervace Mélghát, měli byste sem zavítat v období od ledna do dubna, kdy v této oblasti panuje příjemně chladné podnebí. Rezervací protéká hned pět řek – Khandu, Khapra, Sipna, Garga a Dólar. Všechny v létě vysychají a zůstane zde po nich jen hrstka malých jezírek. Ta jsou naplněna drahocennou vodou a slouží veškerým živočichům jako napajedla. Asi 25 kilometrů severovýchodně od rezervace v Mélghátu se nachází malebná horská stanice Čikhaldhára, kterou založili v roce 1839 Britové. 

- jap -

Další články z Indie:
Kalkata - Chowringhee (Čauringí)
Bombaj - Marine Drive
Novodobé divy světa - Tádž Mahal
Ladakh - treky v indickém Himaláji
Nainítál - v indických horách

Článek byl zobrazen 7 804 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko