Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lepakshi (Lépakší) – vyhledávané poutní místo

Malá obec Lepakshi (Lépakší) ležící 15 km východně od města Hindupur v indickém státě Ándhrapradéš je významným a vyhledávaným poutním místem. Asi kilometr východně od centra se totiž nachází obrovská monolitická socha Nandina – Šivova býka. Kromě toho zde najdete ještě tři významné svatyně věnované Šivovi, Višnovi a Vírabhadrovi.

Hlavním turistickým lákadlem Lepakshi je právě chrám Vírábhadra - chrám mytologického hrdiny, válečníka stvořeného Šivou z jeho vlasů. Chrám stojící na skalním výchozu byl financován v polovině 16. století bratry Virúpannou a Vírannou, kteří byli během říše Vidžajanagar (Vijayanagar) guvernéry Pénukóndy. Chrám se stal důležitou pokladnicí sochařských a malířských stylů zmiňované epochy.

Lepakshi, Indie
Foto: Lepakshi, Indie

Chrám stojí uprostřed dvou soustředných okrsků, které byly vybudovány na třech úrovních. Dovnitř chrámu se vchází „gópurou“, tedy hlavní věží, situovanou na jeho severní straně. Vnitřní vchod je ohraničen postavami říčních bohyní Gangy a Yamuny na listovém pozadí. K vidění je zde ještě řada dalších pozoruhodných skulptur, zajímavý je například dekor na masivních pilířích, které vymezují centrální prostor v otevřené síni. Za pozornost jistě stojí také božstva, strážci a mudrcové vytesaní na pilířích nedokončené Kaljána mandapy (předsíně) i impozantní monolitický sedmihlavý had chránící žulový „lingam“, tedy symbol, jehož prostřednictvím je uctíván hinduistický bůh Šiva.

Stropy dvou přilehlých mandap, z nichž jedna je otevřená a druhá zazděná, stěny Ardha mandapy a několika vedlejších svatyní jsou pokryty malbami, které hýří barvami. Vysokou úroveň obrazového umění říše Vidžajanagar dokládá vyobrazení bohů a bohyň, skupin dárců a věřících i nejrůznější výjevy z indických mýtů a legend. Právě tyto nádherné nástropní fresky a malby proslavily celé Lepakshi. Postavy jsou na nich zachyceny z profilu a charakterizují je nápadné oči, ostré nosy a brady. 

monolitická socha Nandina – Šivova býka, Lepakshi, Indie
Foto: monolitická socha Nandina – Šivova býka, Lepakshi, Indie

Fresky se vyznačují elegantními černými linkami, které vystupují z převládající oranžovočervené barvy. Dále se hojně používala bílá a zelená. Doslova ohromující je vyobrazení oděvů, propracované účesy, šperky a vzory na látkách. Nejskvostnější freska vyjadřuje sňatek Šivy a Párvatí. Ji a další krásné malby uspořádané v dlouhých pásech podél výklenků najdete na stropě otevřené mandapy. 

S chrámem Vírábhadry je spojena jedna krvavá legenda, podle níž Virúpanna zneužil státní finance k výstavbě této svatyně a poté sám sebe oslepil, aby předešel královskému trestu. Na západní stěně vnitřního okrsku jsou dodnes patrné dvě tmavé načervenalé skvrny, což mají být stopy po jeho očích.

- jap -

Další články z Indie: 
Tygří rezervace Mélghát  
Kalkata - Chowringhee (Čauringí) 
Bombaj - Marine Drive 
Novodobé divy světa - Tádž Mahal  
Ladakh - treky v indickém Himaláji

Článek byl zobrazen 3 938 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená v Indii

Poznejte zemi rozdílných kultur a mystiky. Na poznávacích zájezdy s místními  českými průvodci procestujete to známé - Taj Mahal, Váranásí, Jaipur, Goa, ale i to neznámé.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko