Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

George Town, obchodní centrum města Madrás

Na jihovýchodě Indie se rozkládá rozlehlá metropole Madrás, která vznikla spojením několika přerostlých vesnic. Nemá tedy žádné centrum a je možné ji rozdělit do několika četných obvodů, které jsou vzájemně propojeny čtyřmi komunikacemi. Jednou z těchto částí města je i George Town, který je jakýmsi obchodním centrem Madrásu, nazývaného též Čennai.

Ve 40. letech 17. století se v této enklávě usadili tkalci a barvíři z Ándhrapradéše. Vyráběli zde látky pro Východoindickou společnost, která s nimi směle obchodovala. Ve zdejších přeplněných uličkách měli své dílny řemeslnící, z nichž každý se věnoval jiné živnosti. Britští přistěhovalci říkali této osadě „Black Town“, tedy Černé město, zatímco místní obyvatelé ji nazývali Čennapatanam, z čehož se následně vyvinul název Čennai. O sto let později byla celá tato oblast přestavěna a dostala dnešní název George Town.

Madrás, Indie
Foto: Madrás

Madráský George Town rozkládající se na 5 kilometrech čtverečních je místem, kam se soustřeďuje většina obchodních aktivit. Čtvrť je plná života, v jižní části se nachází veřejné instituce, v centru stojí moderní obchodní budovy a na severu jsou roztroušeny obytné domy. K místním zajímavostem patří maják tyčící se do výšky 38 metrů v ulici Rajaji Salai. Světlo z tohoto majáku bylo v dobách jeho provozu viditelné na moři až do vzdálenosti 25 kilometrů.

Nedaleko majáku stojí budova Nejvyššího soudu postavená roku 1892 z cihel. Jejím architektem byl Chisholm a ten jí vtisknul indosaracénský styl. Pyšní se tak nejen krásnými vitrážemi, ale také vyřezávaným nábytkem. Dalším pěkným příkladem indosaracénského stylu je oranžová budova hlavní pošty, která vyniká zaklenutými chodbami a hranolovými věžemi. 

Křižovatku ulic NSC Bose Road a Rajaji Salai známou jako Parry´s Corner zdobí budova Dare House. Ta je připomínkou na britskou obchodní společnost Parry and Company, která již po dlouhých 200 let působí v Madrásu. Jde tak o nejstarší firmu ve městě, kterou v roce 1790 založil Thomas Parry. Dare House na křižovatce Parry´s Corner je jejím současným sídlem.

Nejdelší ulicí v George Townu je Mint Street, která nese název po oficiální mincovně založené na tomto místě roku 1841. Měly se v ní razit mince pro Brity i mnohé místní vládce. V současnosti jsou budovy mincovny součástí vládní tiskárny. V George Townu je možné obdivovat také četné domy pocházející ze 17. století, které byly v minulosti rezidencemi a obchodními centry indických, portugalských, arménských a dalších cizích obchodníků. Minulost ulice Armenian Street je jasně spojena s Armény, kteří zde žili. Najdete zde také Coral Merchant Street, v níž bydlela nepočetná židovská komunita orientující se na korály. 

Stejně tak, jako tomu bylo v minulosti, i dnes vévodí každé z ulic George Townu nějaká živnost. Například Anderson Street je zaměřena na papír, v Audiappa Naicken Street pobývají obchodníci s obilím a velkoobchodníky s textilem najdete v Govindappa Naicken Street a Godown Street, kde mají své sklady. Zajímavé jsou také ulice Kasi Chetty Street a Narayanamudali Street, které jsou lemovány prodejnami s prvotřídním zbožím i bezcennými dováženými cetkami. 

- jap -

Další články z Indie: 
Ross Island – základna britské trestanecké kolonie
Váránasí - svaté město a krematorium hinduistů
Lepakshi (Lépakší) – vyhledávané poutní místo
Tygří rezervace Mélghát
Kalkata - Chowringhee (Čauringí)

 

Článek byl zobrazen 5 626 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená v Indii

Poznejte zemi rozdílných kultur a mystiky. Na poznávacích zájezdy s místními  českými průvodci procestujete to známé - Taj Mahal, Váranásí, Jaipur, Goa, ale i to neznámé.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko