Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

TAJ MAHAL v Indii - Příběh o obrovské lásce

Těžko by se našel někdo, kdo o něm ještě neslyšel. Obrázky tohoto architektonického skvostu zná snad téměř každý. Přesto, když spočinete na tomto místě “tváří v tvář”, ta nebetyčná krása vás doslova omráčí. Úchvatný monument z bílého mramoru předčí očekávání všech. A nepochybně proslulost světové památky, zařazené na seznam UNESCO, také umocňuje pravdivý příběh, který ji provází. Příběh o obrovské a nehynoucí lásce.

A přece! Taj Mahal v Indii, jeden z nejkrásnějších divů světa, ve skutečnosti palácem vůbec není. Taj Mahal je totiž hrobka.

Taj Mahal je považován za klenot islámského umění a také za nejlepší příklad mugalské architektury.  Mugalové vládli v Indii po více než tři sta let, počínaje r. 1526 a  nepochybně se zasloužili o největší rozkvět indické říše. Nejvýznamnější podíl na tom měl Shah Jahan, panovník 5. generace mugalské dynastie, který se nesmazatelně zapsal i do světové historie...

PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE

Psal se rok 1631 a v zemi vládl  král Shah Jahan. Jeho  milovaná manželka  Arjumand Banu, známější pod jménem  Mumtaz Mahal (Vznešená z paláce) se zrovna připravovala k porodu jejich, v pořadí 14. potomka. Mumtaz byla nejen vznešená, ale take neuvěřitelné krásná a především svým králem velmi milovaná.

Bohužel, drahá Mumtaz po porodu ve svých 38 letech zemřela.

Tato náhlá a nečekaná ztráta milované ženy královi naprosto zlomila srdce.

Nešťastný Shah Jahan se rozhodl vybudovat unikátní památník, který by svou krásou a jedinečnosti připomínal jeho Mumtaz a jejich vzájemnou lásku. A také místo, kde se s ní jednou znovu setká, aby opět spočinul po jejím boku. Byla to tedy především neobyčejná vášeň a hluboké zarmoucení, které stály u zrodu světového stavitelského klenotu Taj Mahal.

TIP: Navštivte Taj Mahal a na vlastní oči se přesvědčte o kráse této hrobky. Vybrat si můžete jeden ze zájezdů do Indie s českým místním průvodcem. Zájezd Opravdová Indie a pláže Goa na 11 dní pořídíte od 39 990 Kč. 

STAVBA PALÁCE

Již v roce 1632, nedlouho po její smrti Shah Jahan zahájil stavbu tohoto unikátního díla.  Stavbu, která trvala 17 let a každý den zaměstnávala 20 tisíc dělníků.

Palác nechal postavit na břehu řeky Jamuny v těsné blízkosti města  Agry. Jako materiál byl použit nejkvalitnější a tedy velmi tvrdý, bílý mramor, dopravený pomocí slonů až z 400 km vzdálené Makrany. Intarzie na zdech jsou zdobeny 28 druhy vzácných drahokamů a polodrahokamů, včetně diamantů dovezených z celé Indie a střední Asie.

 Samotný palác je posazen na vyvýšené platformě. Čtyři minarety v každém rohu desky poskytují dokonalý geometrický pohled k hrobce. Každý minaret je vysoký 41,6 m a všechny jsou záměrně lehce odkloněny ven tak, aby v případě zemětřesení nepoškodily hlavní stavbu.

O genialitě tehdejších architektů a stavitelů není pohyb. Nejen tvrdý mramor, sklon minaretů, ale především hluboké dřevěné pilířové základy hluboko pod zemí uchránily Taj Mahal před zničením.

Mešita a Jawab

Vlevo od hlavní stavby stojí mešita z červeného pískovce. V islámském světě je obvyklé  stavět mešitu v blízkosti hrobky, protože posvěcuje místo a také poskytuje prostor pro uctívání a modlitbu příchozím. Tato mešita je i v současnosti přístupná veřejnosti a pravidelně se používá pro páteční modlitby.

Jawab neboli odpověď je přesná kopie mešity umístěná vpravo vedle hrobky.  Budova neslouží k modlitbám, byla vybudována pouze pro zachování dokonalé symetrie. Díky své odvrácené poloze nikdy nesloužila k modlitbám.

Palác a mešity jsou usazeny do krásné zahrady, opět řešené v přísných geometrických tvarech.

HAPPY END NENÍ BOHUŽEL URČEN PRO KRÁLE

Koncem roku 1657 Shah Jahan vážně onemocněl.  Pomalu, ale jistě ztrácel svou pozici silného a neohroženého panovníka. Čehož okamžitě využil jeho  syn Aurangzeb, který nejprve odstranil své dva starší bratry a následně sesadil otce z trůnu a uvěznil ho v nedaleké pevnosti v Agře. Tam  žalem a nemocí zlomený Shah Jahan setrval až do své smrti. Po celou dobu se o něj staraly jeho dvě dcery a on trávil dny pohledem na blízký Taj Mahal a vzpomínkami na svou milovanou Mumtaz.

Když v roce 1666 ve věku 74 let zemřel, byl pohřben v Taj Mahalu o boku své navždy milované manželky.

Návštěvníci mohou spatřit v hlavní místnosti  velkou hrobku Shaha Jahana a vedle ní menší královny Mumtaz. Jsou to však pouze kopie. Jejich ostatky odpočívají v klidu a pokoji hluboko v podzemí.

A NA ZÁVĚR

Možná jste i vy slyšeli o krutém konci všech řemeslníků, pracujících na stavbě Taj Mahalu. Shah Jahan jim nechal údajně useknout ruce, aby tak nikdy v budoucnu nemohli vytvořit cokoliv podobného…..  Není to pravda. Je to jeden z mnoha mýtů obklopujících skutečný příběh. Pravda je, že Shah Jahan byl velmi štědrý, dělníky dobře odměňoval a i po skončení stavby se postaral o jejich budoucnost.

Autor: Blanka Jeetendra Varma
Navsari, Indie, June 2019

- PR článek - 

Článek byl zobrazen 25 283 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Dovolená v Indii

Poznejte zemi rozdílných kultur a mystiky. Na poznávacích zájezdy s místními  českými průvodci procestujete to známé - Taj Mahal, Váranásí, Jaipur, Goa, ale i to neznámé.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko