Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bombaj - Marine Drive

Pobřežní promenáda Marine Drive v Bombaji je známá také pod názvem „Královnin náhrdelník“ podle šňůry třpytivých pouličních světel, která ji lemují. Oficiálně se však jmenuje Netaji Subhash Chandra Road a vytváří široký oblouk podél mořského pobřeží. Táhne se v délce několika kilometrů a spojuje severní a jižní konec Bombaje.

Touto přímořskou promenádou se můžete vypravit od předního obchodního a administrativního centra Nariman Point až k obytné čtvrti Malabar Hill. Marine Drive byla vytyčena na vysušeném území ve 20. letech minulého století. Na jejím východním okraji se nachází Oval Maidan, což je líheň současných hrdinů indického kriketu, mezi něž patří Sačin Téndulkár nebo Suníla Gavaskár.

Marine drive - Bombaj
Foto: Marine drive - Bombaj

To, že byl ve 30. a 40. letech minulého století v Bombaji oblíben architektonický dekorativní styl art deco, je patrné na budovách lemujících promenádu. S příchodem elektrických výtahů a použitím betonu místo dosavadního kamene, byly na nábřeží vystavěny činžovní bloky s výškou pěti pater. Staly se tak nejmódnější obytnou čtvrtí té doby. 

Marine Drive si za dne vychutnáte nejlépe z horního poschodí červeného dvouposchoďového výletního autobusu. Otevírá se vám tak panoramatická podívaná na moře a siluetu města. Večer se to zde hemží lidmi, kteří se vydali na svou každodenní procházku, zamilovanými páry či rodinami s dětmi. Nejvíce lidí je vždy u pouličních prodavačů nabízejících kokosovou vodu a „bhélpurí“ – typické pouliční pikantní občerstvení z pufované rýže, klíčků a tamarindové omáčky.

pláž Chowpatty, Bpmbaj
Foto: pláž Chowpatty, Bombaj

Nejvyhledávanějším úsekem Marine Drive je pláž Čaupattí (Chowpatty) situovaná na samotném jihu města. V minulosti byla pláž plná stánků s občerstvením a pouličních prodavačů. Městský úřad ji však nechal vyklidit a nyní je levným večerním cílem obyvatel Bombaje. Čilý ruch zde panuje až do hluboké noci. Na Čaupattí se pravidelně pořádá největší bombajská slavnost Ganéša čaturthí, při níž davy účastníků ponoří sochu sloního boha Ganéši do vod Arabského moře. 

Na jižním konci Marine Drive se rozkládá National Centre for Performing Arts (NCPA), což je nejživější scéna pro hudební, taneční a divadelní představení. Sídlí zde divadlo Tata a Experimentální divadlo, která uvádějí díla nejen od indických, ale také zahraničních dramatiků a dalších talentů. V mnoha sálech tohoto centra pravidelně účinkují také špičkoví indičtí hudebníci a tanečníci.

- jap -

Další články z Indie:
Novodobé divy světa - Tádž Mahal
Ladakh - treky v indickém Himaláji
Nainítál - v indických horách
Fatéhpur Síkrí
Corbettův národní park

 

Článek byl zobrazen 6 238 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená v Indii

Poznejte zemi rozdílných kultur a mystiky. Na poznávacích zájezdy s místními  českými průvodci procestujete to známé - Taj Mahal, Váranásí, Jaipur, Goa, ale i to neznámé.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko