Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Viktoriino nádraží v Bombaji

Jednou z nejrušnějších dopravních křižovatek v celé Indii je bombajská železniční stanice Čatrapati Šivádží (Chhatrapati Shivaji), která byla původně známá jako Viktoriino nádraží. Její historie sahá do konce 19. století, kdy ji navrhl britský architekt Frederick William Stevens. V roce 2004 byla budova zapsána na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Stavba je nejpůsobivější ukázkou viktoriánské gotiky v Indii, ale zároveň se zde prolíná i tradiční indická architektura. Jde o výstřední dílo doplněné kupolemi, věžičkami a oblouky. O výzdobu se zasloužili bombajští studenti umění a místní řemeslníci. Hlavní kolosální kupoli s osmi zdobenými žebry dominuje socha „Pokroku“ vysoká 4 metry, která drží v ruce pochodeň. Pod ní se vine majestátní schodiště z modrého kamene, dekorované krásným železným zábradlím. Ze spodní části kupole vyčnívají chrliče v podobě zvířecích hlav. Do osmibokého tamburu pod kupolí byly vloženy oslnivé vitráže vyobrazující lokomotivu a listoví.

Viktoriino nádraží v Bombaji

Fasáda je ozdobena bystami významných osobností období „rádže“, mezi nimiž nechybí například sir Bartle Frere. Kamenné reliéfy a skulptury pak krášlí jednotlivá okna. V lunetách a vlysech máte možnost spatřit slony, opice a hady. Štíty železniční budovy korunují sousoší ztělesňující Strojírenství, Zemědělství a Obchod. Hlavní nádražní hala je zastřešená novogotickou klenbou s dřevěnými žebry. Její krása je umocněna vitrážemi z pestrobarevných dlaždic a dekorovaným železným mřížovím. Pilíře hlavního vchodu završuje kamenný lev, který hlídá vstupní bránu. Lev byl symbolem Británie, zatímco tygr symbolem Indie.

Viktoriino nádraží v Bombaji

Budova železničního nádraží byla dokončena v roce 1888 a pojmenována na počest zlatého výročí královny Viktorie. V současné době v objektu sídlí ústředí Central Railway. Viktoriino nádraží je jedinečnou památkou města a připomíná spíše palác či katedrálu než nádraží. Přesto se tu denně vypraví přes tisíc vlaků a projdou tudy 2 miliony cestujících, včetně těch, kteří dojíždí do zaměstnání z předměstí. V okolí Viktoriina nádraží můžete vidět téměř všechny pamětihodnosti Bombaje. Všechny jsou v dosahu cca 20 minut pěší chůze. Hned vedle stanice se nachází ještě stejně krásná budova hlavní pošty, na níž se snoubí evropský a indický vliv.

- jap - 

Článek byl zobrazen 31 433 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená v Indii

Poznejte zemi rozdílných kultur a mystiky. Na poznávacích zájezdy s místními  českými průvodci procestujete to známé - Taj Mahal, Váranásí, Jaipur, Goa, ale i to neznámé.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko